Upcoming Events

No results found.

Top Results

No results found.

2020-2021 Event Cancellations and Updates

While the world continues to fight COVID-19 and all performance venues are called upon to respond to necessary health guidelines, we acknowledge that our concert schedules may need to change. We promise to be your trusted partner as we navigate this time together. With that in mind, we renew our commitment to all concertgoers, promising transparency, ongoing communication, flexible and updated ticket exchange and refund policies, and a safety-first approach. Read our full customer commitment here.

Cancellations

As a result of increased social distancing and restricted travel recommendations, the following events have been cancelled and removed from Carnegie Hall’s calendar. Ticket holders who have not already been contacted by Carnegie Hall should email feedback@carnegiehall.org.

Decoda

Thursday, October 8 at 7:30 PM
(Part of Decoda.)

Los Angeles Philharmonic

Thursday, October 8 at 8 PM
(Part of Great American Orchestras.)

Los Angeles Philharmonic

Friday, October 9 at 8 PM
(Part of Weekends at Carnegie Hall.)

LA Phil New Music Group

Saturday, October 10 at 7:30 PM
(Part of Fast Forward.)

The Philadelphia Orchestra

Wednesday, October 14 at 8 PM
(Part of The Philadelphia Orchestra.)

Sphinx Virtuosi

Thursday, October 15 at 7 PM

The New York Pops

Friday, October 16 at 8 PM
(Part of The New York Pops.)

The Jazz Gallery All-Stars

Friday, October 16 at 9 PM
(Part of the Joyce and George T. Wein Shape of Jazz.)

Ensemble Connect

Monday, October 19 at 7:30 PM
(Part of Ensemble Connect.)

Pinchas Zukerman, Violin and Viola
Yefim Bronfman, Piano

Tuesday, October 20 at 8 PM
(Part of Great Artists II.)

Silkroad Ensemble

Thursday, October 22 at 7:30 PM
(Part of Zankel Sampler II.)

Rhiannon Giddens with Francesco Turrisi: When I Am Laid in Earth

Friday, October 23 at 6:30 PM

City of Birmingham Symphony Orchestra

Friday, October 23 at 8 PM
(Part of International Festival of Orchestras I.)

Rhiannon Giddens with Francesco Turrisi: When I Am Laid in Earth

Friday, October 23 at 9:30 PM

City of Birmingham Symphony Orchestra

Saturday, October 24 at 8 PM
(Part of International Festival of Orchestras II.)

Boston Symphony Orchestra

Monday, October 26 at 8 PM
(Part of Concertos Plus.)

Artemis Quartet

Tuesday, October 27 at 7:30 PM
(Part of Chamber Sessions II.)

Not Our First Goat Rodeo

Tuesday, October 27 at 8 PM
(Part of Around the Globe.)

Standard Time with Michael Feinstein

Wednesday, October 28 at 7:30 PM
(Part of Standard Time with Michael Feinstein.)

Daniil Trifonov, Piano

Wednesday, October 28 at 8 PM
(Part of Keyboard Virtuosos I.)

China NCPA Orchestra

Thursday, October 29 at 8 PM
(Part of Orchestral Masterworks.)

Israel Philharmonic Orchestra

Monday, November 2 at 8 PM
(Part of International Festival of Orchestras III.)

musicAeterna

Wednesday, November 4 at 8 PM
(Part of Carnegie Classics.)

American Composers Orchestra

Thursday, November 5 at 7:30 PM
(Part of  Zankel Sampler I.)

Jordi Savall: Monteverdi’s Vespers

Thursday, November 5 at 8 PM
(Part of Great Artists I.)

Signum Quartet

Friday, November 6 at 7:30 PM
(Part of Distinctive Debuts.)

Jordi Savall: Monteverdi’s Madrigals of Love and War

Monday, November 9 at 7:30 PM
(Part of Baroque Unlimited.)

Lise Davidsen, Soprano
James Baillieu, Piano

Thursday, November 12 at 7:30 PM
(Part of Great Singers II: Jula Goldwurm Pure Voice Series.)

Marc-André Hamelin, Piano

Thursday, November 12 at 8 PM
(Part of Keyboard Virtuosos II.)

Cuarteto Casals

Friday, November 13 at 7:30 PM
(Part of Quartets Plus.)

The New York Pops

Friday, November 13 at 8 PM
(Part of The New York Pops.)

T Bone Burnett
Joe Henry

Friday, November 13 at 9 PM

Spektral Quartet

Tuesday, November 17 at 7:30 PM
(Part of Zankel Sampler III.)

Igor Levit, Piano

Tuesday, November 17 at 8 PM
(Part of Great Artists II.)

Berliner Philharmoniker

Wednesday, November 18 at 8 PM
(Part of International Festival of Orchestras I.)

Berliner Philharmoniker

Thursday, November 19 at 8 PM
(Part of International Festival of Orchestras II.)

Antoine Tamestit, Viola
Masato Suzuki, Harpsichord

Friday, November 20 at 7:30 PM
(Part of Early Music in Weill Recital Hall.)

Berliner Philharmoniker

Friday, November 20 at 8 PM
(Part of International Festival of Orchestras III.)

Westminster Choir
Yannick Nézet-Séguin, Conductor

Sunday, November 22 at 3 PM
(Part of Chamber Sessions II.)

Ensemble Connect

Wednesday, December 2 at 7:30 PM
(Part of Ensemble Connect.)

Schaghajegh Nosrati, Piano

Thursday, December 3 at 7:30 PM
(Part of Distinctive Debuts.)

Orchestra of St. Luke’s

Thursday, December 3 at 8 PM
(Part of Orchestra of St Luke's.)

All Together: A Global Ode to Joy

Saturday, December 5 at 7:30 PM
(Previously scheduled for Sunday, December 6 at 3 PM.)

Galilee Chamber Orchestra

Monday, December 7 at 8 PM
(Part of Concertos Plus.)

Nobuyuki Tsujii, Piano

Tuesday, December 8 at 8 PM
(Part of Keyboard Virtuosos II.)

Jean-Yves Thibaudet, Piano
Lisa Batiashvili, Violin
Gautier Capuçon, Cello

Wednesday, December 9 at 8 PM
(Part of Great Artists II.)

Tetzlaff Quartet

Thursday, December 10 at 7:30 PM
(Part of Chamber Sessions I.)

A Night of Inspiration

Saturday, December 12 at 8 PM
(Part of The Originals.)

The New York Pops

Friday, December 18 at 8 PM
(Part of The New York Pops.)

The New York Pops

Saturday, December 19 at 8 PM

New York String Orchestra

Thursday, December 24 at 7 PM

New York String Orchestra

Monday, December 28 at 8 PM

yMusic

Thursday, January 7 at 7:30 PM
(Part of Zankel Sampler II.)

Third Coast Percussion
Movement Art Is feat. Jon Boogz & Lil Buck

Friday, January 8 at 7:30 PM
(Part of Fast Forward.)

Jazzmeia Horn

Saturday, January 9 at 9 PM
(Part of the Joyce and George T. Wein Shape of Jazz.)

Gabriela Montero, Piano

Tuesday, January 12 at 7:30 PM
(Part of Keyboard Virtuosos III: Keynotes.)

Caroline Shaw and Friends

Wednesday, January 13 at 7:30 PM
(Part of Zankel Sampler I.)

Rhiannon Giddens with Francesco Turrisi: there is no Other

Thursday, January 14 at 7:30 PM
(Part of Zankel Sampler III.)

Samantha Hankey, Mezzo-Soprano
Chris Reynolds, Piano

Thursday, January 14 at 7:30 PM
(Part of Great Singers III: Evenings of Song.)

Juan Diego Flórez, Tenor
Vincenzo Scalera, Piano

Friday, January 22 at 8 PM
(Part of Great Singers I.)

Leif Ove Andsnes, Piano

Tuesday, January 26 at 8 PM
(Part of Keyboard Virtuosos I.)

Across the Stars: The Music of John Williams

Wednesday, January 27 at 7 PM

Orchestra of St. Luke’s

Thursday, January 28 at 8 PM
(Part of Orchestra of St Luke's.)

Anne-Sophie Mutter and Friends

Friday, January 29 at 8 PM
(Part of Great Artists I.)

Ksenija Sidorova, Accordion

Wednesday, February 3 at 7:30 PM
(Part of Distinctive Debuts.)

Víkingur Ólafsson, Piano

Thursday, February 4 at 7:30 PM
(Part of Keyboard Virtuosos III: Keynotes.)

The New York Pops

Friday, February 5 at 8 PM
(Part of The New York Pops.)

Live from Here with Chris Thile

Saturday, February 6 at 5:45 PM
(Part of The Originals.)

Standard Time with Michael Feinstein

Wednesday, February 10 at 7:30 PM
(Part of Standard Time with Michael Feinstein.)

Mariinsky Orchestra

Wednesday, February 10 at 8 PM
(Part of International Festival of Orchestras I.)

Mariinsky Orchestra

Thursday, February 11 at 7 PM
(Part of Concertos Plus.)

Apollon Musagète Quartet

Friday, February 12 at 7:30 PM
(Part of Quartets Plus.)

Shanghai Chinese Orchestra

Friday, February 12 at 8 PM
(Part of Around the Globe.)

Ensemble Connect

Tuesday, February 16 at 7:30 PM
(Part of Ensemble Connect.)

Hagen Quartet

Saturday, February 20 at 7:30 PM
(Part of Chamber Sessions II.)

Louisville Orchestra

Saturday, February 20 at 8 PM
(Part of Weekends at Carnegie Hall.)

Denis Matsuev, Piano

Sunday, February 21 at 2 PM
(Part of Great Artists I.)

Narek Hakhnazaryan, Cello
Daniil Trifonov, Piano

Wednesday, February 24 at 7:30 PM
(Part of Zankel Sampler III.)

The Fairfield Four
Ranky Tanky

Thursday, February 25 at 7:30 PM

Danish String Quartet

Friday, February 26 at 7:30 PM
(Part of Chamber Sessions I.)

Vienna Philharmonic Orchestra

Friday, February 26 at 8 PM
(Part of International Festival of Orchestras III.)

Vienna Philharmonic Orchestra

Saturday, February 27 at 8 PM
(Part of International Festival of Orchestras II.)

Vienna Philharmonic Orchestra

Sunday, February 28 at 2 PM
(Part of International Festival of Orchestras I.)

Concerto Copenhagen

Tuesday, March 2 at 7:30 PM
(Part of Baroque Unlimited.)

The Philadelphia Orchestra

Tuesday, March 2 at 8 PM
(Part of The Philadelphia Orchestra.)

Christine Goerke, Soprano
Malcolm Martineau, Piano

Thursday, March 4 at 8 PM
(Part of Great Singers I.)

The New York Pops

Friday, March 5 at 8 PM
(Part of The New York Pops.)

Sir András Schiff, Piano

Tuesday, March 9 at 8 PM
(Part of Keyboard Virtuosos I.)

Chamber Orchestra of Europe

Wednesday, March 10 at 8 PM
(Part of Orchestral Masterworks.)

Hélène Grimaud, Piano

Thursday, March 11 at 8 PM
(Part of Keyboard Virtuosos II.)

Rhiannon Giddens and Friends: Songs of Our Native Daughters

Friday, March 12 at 8 PM
(Part of The Originals.)

National Symphony Orchestra

Saturday, March 13 at 8 PM
(Part of Great American Orchestras and Music Under Dictatorship.)

Kinan Azmeh Cityband

Tuesday, March 16 at 7:30 PM
(Part of World Views.)

Anne Sofie von Otter, Mezzo-Soprano
Kristian Bezuidenhout, Fortepiano

Thursday, March 18 at 7:30 PM
(Part of Great Singers II: Jula Goldwurm Pure Voice Series.)

Orchestra of St. Luke’s

Thursday, March 18 at 8 PM
(Part of Orchestra of St Luke's.)

Aizuri Quartet

Friday, March 19 at 7:30 PM
(Part of Quartets Plus.)

Kronos Quartet

Friday, March 19 at 9 PM
(Part of Fast Forward.)

Youssou NDOUR

Saturday, March 20 at 8 PM
(Part of Around the Globe.)

L’Arpeggiata

Tuesday, March 23 at 7:30 PM
(Part of Baroque Unlimited.)

Decoda

Wednesday, March 24 at 7:30 PM
(Part of Decoda.)

Magos Herrera
Brooklyn Rider

Thursday, March 25 at 7:30 PM
(Part of Zankel Sampler I and  Music of Resistance.)

Mahler Chamber Orchestra
Mitsuko Uchida, Piano and Director

Friday, March 26 at 8 PM
(Part of Concertos Plus.)

Standard Time with Michael Feinstein

Wednesday, March 31 at 7:30 PM
(Part of Standard Time with Michael Feinstein.)

Emanuel Ax, Piano

Wednesday, March 31 at 8 PM
(Part of Keyboard Virtuosos II.)

Murray Perahia, Piano

Tuesday, April 6 at 8 PM
(Part of Keyboard Virtuosos I.)

Ute Lemper

Wednesday, April 7 at 7:30 PM
(Part of Zankel Sampler II and Music of Resistance.)

Janine Jansen, Violin
Denis Kozhukhin, Piano

Thursday, April 8 at 8 PM
(Part of Great Artists II.)

Dendê Macêdo & Band feat. Ologundê

Friday, April 9 at 9 PM
(Part of World Views.)

Diana Damrau, Soprano
Helmut Deutsch, Piano

Saturday, April 10 at 8 PM
(Part of Great Singers I.)

Orchestra dell’Accademia Nazionale di Santa Cecilia

Monday, April 12 at 8 PM
(Part of International Festival of Orchestras II.)

Fatma Said, Soprano
Rafael Aguirre, Guitar

Tuesday, April 13 at 7:30 PM
(Part of Great Singers III: Evenings of Song.)

Jordi Savall: Bal-Kan

Tuesday, April 13 at 8 PM
(Part of Carnegie Classics.)

Boston Symphony Orchestra

Wednesday, April 14 at 7 PM
(Part of Orchestral Masterworks and Music Under Dictatorship.)

Jordi Savall: The Distant Voices

Wednesday, April 14 at 7:30 PM
(Part of Early Music in Weill Recital Hall.)

Boston Symphony Orchestra

Thursday, April 15 at 8 PM
(Part of Great American Orchestras.)

Mark Padmore, Tenor
Mitsuko Uchida, Piano

Friday, April 16 at 7:30 PM
(Part of Great Singers II: Jula Goldwurm Pure Voice Series.)

Terri Lyne Carrington and Social Science  

Saturday, April 17 at 9:30 PM
(Part of the Joyce and George T. Wein Shape of Jazz.)

Maxim Vengerov, Violin
Roustem Saïtkoulov, Piano
   

Sunday, April 18 at 2 PM
(Part of Great Artists I.)

Alexandre Tharaud, Piano    

Sunday, April 18 at 3 PM
(Part of Keyboard Virtuosos III: Keynotes.)

American Composers Orchestra

Tuesday, April 20 at 7:30 PM
(Part of Fast Forward.)

Ensemble Connect

Wednesday, April 21 at 7:30 PM
(Part of Ensemble Connect.)

Jean-Yves Thibaudet, Piano

Wednesday, April 21 at 8 PM
(Part of Keyboard Virtuosos I.)

Angel Blue, Soprano
James Baillieu, Piano

Thursday, April 22 at 7:30 PM
(Part of Great Singers III: Evenings of Song.)

Quartetto di Cremona

Friday, April 23 at 7:30 PM
(Part of Quartets Plus.)

Rhiannon Gidden and Friends: Mr. Bones Need to Leave Me Alone

Friday, April 23 at 9 PM
(Part of Zankel Sampler I.)

The English Concert

Sunday, April 25 at 2 PM
(Part of Weekends at Carnegie Hall.)

Jerusalem Quartet

Wednesday, April 28 at 7:30 PM
(Part of Chamber Sessions I and Music Under Dictatorship.)

Evgeny Kissin, Piano

Thursday, April 29 at 8 PM

Maurizio Pollini, Piano

Sunday, May 2 at 2 PM
(Part of Great Artists I.)

Evgeny Kissin, Piano

Monday, May 3 at 8 PM
(Part of Keyboard Virtuosos II.)

Nicola Benedetti, Violin
Richard Egarr, Harpsichord

Tuesday, May 4 at 7:30 PM
(Part of Early Music in Weill Recital Hall.)

The Philadelphia Orchestra

Friday, May 7 at 8 PM
(Part of The Philadelphia Orchestra.)

Aynur

Friday, May 7 at 8:30 PM
(Part of World Views.)

Somi

Saturday, May 8 at 9 PM
(Part of the Joyce and George T. Wein Shape of Jazz and Music of Resistance.)

Elīna Garanča, Mezzo-Soprano
Malcolm Martineau, Piano

Thursday, May 13 at 8 PM
(Part of Great Singers I.)

Michael Feinstein and The Carnegie Hall Big Band

Friday, May 14 at 8 PM
(Part of The Originals.)

Evgeny Kissin, Piano
Joshua Bell, Violin
Steven Isserlis, Cello  

Saturday, May 15 at 8 PM
(Part of Carnegie Classics.)

Johan Dalene, Violin
Christian Ihle Hadland, Piano
 

Thursday, May 20 at 7:30 PM
(Part of Distinctive Debuts.)

Samora Pinderhughes and Friends  

Saturday, May 22 at 9 PM
(Part of the Joyce and George T. Wein Shape of Jazz.)

The MET Orchestra

Thursday, June 10 at 8 PM
(Part of The MET Orchestra.)

The MET Orchestra

Thursday, June 17 at 8 PM
(Part of The MET Orchestra.)

The MET Orchestra

Thursday, June 24 at 8 PM
(Part of The MET Orchestra.)

Stay Up to Date