Connect with Us

Events

No Results Found.

All Results

No Results Found.

  • Carnegie Hall Presents
  • ZH Zankel Hall
  • SA/PS Stern Auditorium / Perelman Stage
  • REW Resnick Education Wing
  • WRH Weill Recital Hall
SUN
MON
TUE
WED
TUE
FRI
SAT
 26
  • American Protégé Winners Recital 11:30 AM WRH
  • Distinguished Concerts Orchestra and Distinguished Concerts Singers International 2 PM SA/PS
  • American Protégé Winners Recital 3:30 PM WRH
  • American Protégé Winners Recital 7:30 PM WRH
 27
  • Distinguished Concerts Singers International 7 PM SA/PS
  • Jorge Saade, Violin
    Juan Carlos Escudero, Piano
    8 PM WRH
 28
  • Bomsori Kim, Violin 7:30 PM WRH
 29
  • Revelations 7 PM Offsite
  • Andreea Soare, Soprano 8 PM WRH
 30
  • Laura Alonso Padin, Soprano
    Yelena Kurdina, Piano
    8 PM WRH
Dec  1
  • Neighborhood Concert: Kiran Ahluwalia 7:30 PM Offsite
  • Alexi Kenney, Violin
    Renana Gutman, Piano
    7:30 PM WRH
  • Benefit Concert for The Natural Resources Defense Council & The Way of the Rain 8 PM SA/PS
 2
  • 14th Russian Music Competition 11:30 AM WRH
  • 14th Russian Music Competition 3:30 PM WRH
  • Orpheus Chamber Orchestra 7 PM SA/PS
  • 14th Russian Music Competition 7:30 PM WRH
  • Parker Millsap
    Sara Watkins
    9 PM ZH
 3
  • Alaria Chamber Ensemble 2 PM WRH
  • Vienna Boys Choir 2 PM SA/PS
  • Neighborhood Concert: Attacca Quartet 4 PM Offsite
  • Sejong Soloists Annual Gala Concert 7:30 PM ZH
  • Sandro De Palma, Piano 7:30 PM WRH
 4
  • Brooklyn Orchestra 7:30 PM ZH
  • Seunghee Lee, Clarinet, and Friends 8 PM WRH
 5
  • A Notables-Exclusive Event: Julian Lage, Guitar 7 PM ZH
  • Ensemble Connect 7:30 PM WRH
 6
  • Festival Chamber Music Concert Series 8 PM WRH
 7
  • Mannes Sounds Festival 7:30 PM WRH
  • Neighborhood Concert: Jazzmeia Horn: A Social Call 7:30 PM Offsite
  • Janine Jansen and Friends 7:30 PM ZH
  • Orchestra of St. Luke’s 8 PM SA/PS
 8
  • American Composers Orchestra 7:30 PM ZH
  • Andrei Bondarenko, Baritone
    Gary Matthewman, Piano
    7:30 PM WRH
  • The Philadelphia Orchestra 8 PM SA/PS
 9
  • Morris Music Academy Student and Faculty Showcase 1 PM WRH
  • Janine Jansen and Friends 7:30 PM ZH
  • The Cecilia Chorus of New York with Orchestra 8 PM SA/PS
  • Chamber Orchestra of New York 8 PM WRH
 10
  • AFAF Winners Concert 11:30 AM WRH
  • AFAF Winners Concert 3:30 PM WRH
  • 2017 Richard Tucker Gala 6 PM SA/PS
  • AFAF Winners Concert 7:30 PM WRH
 11
  • Andy Cooney's Christmas Celebration 8 PM SA/PS
  • Musical Tribute to Paderewski & Pilsudski 8 PM WRH
 12
  • Maria Guleghina, Soprano 7 PM SA/PS
  • Tour 11 AM Carnegie Hall Various Times
 13
  • Amine J. Hachem, Tenor 8 PM WRH
  • Sing Along: The Music of Stevie Wonder 8 PM SA/PS
  • Tour 11 AM Carnegie Hall Various Times
 14
  • Young People's Chorus Of New York City Winter Wonder 7 PM SA/PS
  • Jeeyoon Kim, Piano 7:30 PM WRH
  • Tour 11 AM Carnegie Hall Various Times
 15
  • Open Working Rehearsal: The New York Pops 2 PM SA/PS
  • The Princeton Nassoons' Holiday Concert 8 PM WRH
  • The New York Pops 8 PM SA/PS
  • Tour 11 AM Carnegie Hall Various Times
 16
  • American Protégé Winners Recital 11:30 AM WRH
  • Carnegie Hall Family Concert: My City, My Song 12 PM ZH
  • Carnegie Hall Family Concert: My City, My Song 3 PM ZH
  • American Protégé Winners Recital 3:30 PM WRH
  • American Protégé Winners Recital 7:30 PM WRH
  • The New York Pops 8 PM SA/PS
 17
  • American Protégé Winners Recital 11:30 AM WRH
  • American Protégé Winners Recital 3:30 PM WRH
  • American Protégé Winners Recital 7:30 PM WRH
  • Garden State Philharmonic 8 PM SA/PS
 18
  • Jamie Barton, Mezzo-Soprano
    Kathleen Kelly, Piano
    7:30 PM ZH
  • New York New Fusion Music Festival 8 PM WRH
  • Oratorio Society of New York
    HANDEL Messiah
    8 PM SA/PS
 19
  • ECHO 8 PM WRH
 20
  • Three Tenors from Around the World and Friends 7:30 PM WRH
  • SING! An Irish Christmas with Keith & Kristyn Getty and Friends 8 PM SA/PS
 21
  • Musica Sacra
    HANDEL Messiah
    7:30 PM SA/PS
  • Gi Yeon Koh, Violin and Viola 8 PM WRH
 22
  • New York Musician's Center Student and Faculty Holiday Showcase 7:30 PM WRH
 23
  • American Protégé Winners Recital 1 PM WRH
  • North Coast Piano Competition Winners Recital 7:30 PM WRH
  • The Masterwork Chorus and Orchestra
    HANDEL Messiah
    8 PM SA/PS
 24
  • American Protégé Winners Recital 1 PM WRH
  • New York String Orchestra 7 PM SA/PS
 25
 26
 27
  • Union City Orchestra with Young Artists 8 PM WRH
  • Katya Grineva, Piano 8 PM SA/PS
 28
  • New York String Orchestra 8 PM SA/PS
 29
 30
 31
Jan  1
 2
 3
  • Narrative and Counter-Narrative: (Re)defining the 1960s 9 AM Offsite
 4
  • Ensemble Connect 7:30 PM Offsite
 5
 6
  • Neighborhood Concert: Sinkane 5 PM Offsite

NYO-USA
2017 Orchestra Roster

In 2017, the orchestra traveled to Latin America with conductor Marin Alsop and performed a program that includes a new Carnegie Hall–commissioned work by Gabriela Lena Frank and Mahler’s Symphony No. 1.

View a larger version of the NYO-USA and NYO2 map.

Strings

Violin

Fiyi Adebekun, Lansdale, PA
Jonathan Altman, Modesto, CA
Kelsea Kyu-Ri Au, Henderson, NV
Kevin Bai, Plano, TX
Anna Black, Eagle, ID *
Simon Luke Brown, Davis, OK
Maya Bulos, Lafayette, CA
Claire Cai, Mount Sinai, NY
Daniel Choo, Knoxville, TN
Jonathan Chu, San Francisco, CA *
Chelsea Cline, Honolulu, HI

 

Allyson Cohen, Narberth, PA
Hannah Duncan, Belle Plaine, IA
Isabella Egawa, Bala Cynwyd, PA
Daniel Guevara, Hialeah, FL
Chloe Harvel, Nashville, TN *
Kingston Ho, New Providence, NJ +
David Horak, Norwich, VT *
Erica Yeawon Hwang, San Diego, CA
Evan Johanson, Seattle, WA *
Ellie Kanayama, Albany, CA
Haeun Kim, Birmingham, AL

 

Andrew Y. Kim, New York, NY
Alyssa Kim, River Edge, NJ
Andrew Lee, Los Altos Hills, CA *
Johnny May, Penn Valley, PA
Serena Shapard, Cleveland Heights, OH
Emilia Sharpe, Winston Salem, NC *
Natasha von Bartheld, Reno, NV
Jason Wang, Keller, TX *
Annalisa Welinder, Port Jefferson, NY
William Yao, Barrington, RI *

Viola

Steven Baloue, Chicago, IL +
Kayla Cabrera, Crete, IL *
Sophie Choate, Provo, UT
Emma DeJarnette, Snellville, GA *
Juliette Duguid, Westfield, NJ +
Matthew Garcia, Harlingen, TX +
Andrew Hughes, Old Tappan, NJ *
Tyler Jacoby, Flower Mound, TX
Sean Juhl, New York, NY *
Alex Koller, Orlando, FL
Conor McAvinue, Wilmington, DE
Peter Morin, Deerfield, IL
Tabby Rhee, Brookfield, WI
Karlie Roberts, Eugene, OR

Cello

Joshua Chiang, San Jose, CA
Ryan Chung, Manhasset, NY *
Drew Dansby, Charlotte, NC
Simon Housner, Cherry Hill, NJ *
Dylan Howard, Oxford, MS
Annie SeEun Hyung, Irvine, CA
David S. Kim, East Brunswick, NJ *
Sang-O Park, Haverford, PA
Isabel Won, Belle Mead, NJ
Alexander Wu, Penn Valley, PA
Esther Yu, Rye, NY
Joy Zhao, Chalfont, PA *

Bass

Diego Garza-Romero, Edinburg, TX +
Redd Coltrane Ingram, New Albany, OH +
Pablo Kennedy, Austin, TX
Rachel Martin, Pittsburgh, PA
Dimitrios Mattas, Fruit Heights, UT
Ella Sharpe, Winston Salem, NC *
Willie Swett, New York, NY *
Sarah Wager, Rochester, NY
Ryan Wahidi, Creve Coeur, MO *

Woodwinds

Flute

Sophia Jean, Lakeland, FL +
Danielle Kim, Aldie, VA
Jarrett May, Keller, TX
Arin Sarkissian, La Crescenta, CA
Jessica Shand, Colorado Springs, CO *

Oboe

Peter Davies, Dallas, TX
Mekhi Gladden, Atlanta, GA
Elias Medina-Brewster, Miami, FL *
T. Colton Potter, Orlando, FL
Kate Wegener, Easton, CT

Clarinet

Amer Hasan, Tinley Park, IL
Daniel Kim, Skillman, NJ *
Jonathan López, El Paso, TX +
Anders Peterson, Northfield, MN
Katia Waxman, Chicago, IL

Bassoon

Christopher Chung, Johns Creek, GA
Allen Jiang, Chicago, IL
Connor Reilly, Palmyra, VA
Samuel Rhoton, Salem, OR
Tatia Slouka, Littleton, CO

Brass

Horn

Jennifer Bywaters, London, ON
Nathan Cloeter, Lake Jackson, TX +
August Haller, Brooklyn, NY
Elisabeth Pesavento, Interlochen, MI *
Scott Sanders, Mansfield, TX
Emma Shaw, Tampa, FL *
Michael Stevens, East Islip, NY *
Shawn Zheng, Murfreesboro, TN

Trumpet

Aaron DuBois, Baldwinsville, NY
EJ Miranda, Rancho Cucamonga, CA
Shane O'Brien, Benicia, CA
James Vaughen, Champaign, IL *

Trombone

Christopher Houlihan, Chevy Chase, MD
Hanae Yoshida, Irvine, CA

Bass Trombone

David Schonberger, El Paso, TX +

Tuba

Joshua Lewis, Chesapeake Beach, MD

Percussion, Harp, and Keyboard

Timpani and Percussion

Alvin Chung, Potomac, MD
Jeremy Davis, Diamond Bar, CA
Omar El-Abidin, Wall, NJ *
Simon Herron, Hanover, NH
Braden Vaughn, Ellicott City, MD

Harp

Juanito Riveros, Rowlett, TX
Clara Warford, Nashville, TN

Apprentices

Conductors

Maya Miro Johnson, Salt Lake City, UT
Euan Shields, San Francisco, CA

Composers

Camilo Gonzalez-Sol, Takoma Park, MD
J.P. Redmond, Yonkers, NY

Orchestra Librarian

Kathryn Knox, Unionville, CT

Orchestra Manager

Nicholas Mateo Hernandez, Bakersfield, CA

* Returning NYO-USA member
+ Returning NYO2 member

Lead Donors: Hope and Robert F. Smith; Beatrice Santo Domingo; and Nicola and Beatrice Bulgari.

United Airlines

NYO-USA Sponsor: United Airlines®.

Additional funding has been provided by the Jack Benny Family Foundation; JMCMRJ Sorrell Foundation; and Jolyon Stern and Nelle Nugent.

Founder Patrons; Blavatnik Family Foundation; Nicola and Beatrice Bulgari; The Horace W. Goldsmith Foundation; Marina Kellen French and the Anna-Maria and Stephen Kellen Foundation; The Harold W. McGraw, Jr. Family Foundation; Ronald O. Perelman; Robertson Foundation; Beatrice Santo Domingo; Hope and Robert F. Smith; Sarah Billinghurst Solomon and Howard Solomon; and Joan and Sanford I. Weill and the Weill Family Foundation.

Stay Up to Date